Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

               Svätá Terézia z Lisieux o jednej sestre napísala: „V ničom sa mi nepáči jej správanie, ani jej slová, ani jej povaha, zdá sa mi, že všetko na nej je mi nepríjemné.“ Napriek tomu, nakoľko to bolo možné, snažila sa usmievať na nesympatickú sestru a správať sa k nej láskavo. Niekedy však nedokázala iné ako odísť z jej prítomnosti. Hovorí: „Utiekla som ako dezertér... V tom momente to však bola jediná vec, ktorej som bola schopná.“
            Ani nám nie sú všetci ľudia sympatickí. Možno nás dráždia svojou zvedavosťou, táravosťou, pachtením, ťarbavosťou, úzkostlivosťou alebo naopak povrchnosťou, chvastúnstvom alebo nesmelosťou, netaktnosťou alebo prehnanou zdvorilosťou, slabošstvom, zábudlivosťou alebo aj takou vlastnosťou ako je napríklad nedoslýchavosť.
            Napriek tomu musíme s nimi pracovať, komunikovať, byť s nimi. Vtedy praktizovanie prikázania lásky je nad naše sily. Nikto ale nechce, aby sme znásilňovali svoje negatívne emócie a umelo nastavovali nesympatickému človeku blahosklonnú tvár. Aj skúsenosti psychológie dokazujú, že potláčanie negatívnych pocitov voči nesympatickej osobe skôr či neskôr vedie k búrlivému vyplaveniu emócií na povrch. Omnoho účinnejším sa javí opýtať sa: „Aké mám predsudky voči tomuto človeku? Ktoré vlastnosti mi prekážajú, a naopak, pre ktoré by som si ho dokázal vážiť?“ Práve tak, ako niektorí ľudia dokážu z nás dostať to najlepšie a iní to najhoršie, aj my môžme dosiahnuť to isté. Niekedy je ale naozaj najlepšie odísť. Nie všetky situácie sa dajú riešiť a niektoré za to ani nestoja.
            Apoštol Pavol hovorí: „Neste si navzájom bremená.“ Nepíše: „Neste bremená toho druhého“, ale „neste si vzájomne bremená“. Tým naznačuje, že nielen ten druhý má v sebe niečo nesympatické, ale že i ja môžem byť druhému v niečom nepríjemný. Preto podľa rady sv. Františka Saleského - keď budeme mať pocit, aké to máme s druhými ťažké, „spýtajme sa, či nie je v našej povahe, vôli, konaní niečo, čo by iným mohlo ísť na nervy. Je totiž iba veľmi málo ľudí, ktorí sú celkom vo všetkom a každému sympatickí a príjemní.“